1. Okrugli stol na temu “Dealing with the Past”

U organizaciji Međunarodne udruge studenata povijesti ISHA Osijek i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek u petak, 16. ožujka 2018. godine s početkom u 15.30 sati bit će održan 1. Okrugli stol na temu “Dealing with the Past”. Okrugli stol bit će održan u prostoru American cornera Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Sadržaj Okruglog stola

Međunarodna udruga studenata povijesti ISHA osnovana je 1980. godine u Budimpešti, kao akademska, neprofitabilna i nezavisna mreža studenata povijesti te srodnih znanosti, a djeluje pretežito na području Europe. Cilj je ove organizacije razmjena viđenja i razumijevanja povijesti, što omogućava stvaranje cjelovitijeg i kvalitetnijeg shvaćanja povijesti. Uz to, akademske i neakadamske aktivnosti ISHA-e za cilj imaju upoznavanje njenih članova širom Europe te, shodno tome, približavanje različitih kultura i običaja. Primarne aktivnosti organizacije jesu međunarodni sastanci, odnosno seminari i konferencije koje se održavaju nekoliko puta godišnje. Podružnica ISHA Osijek, koja djeluje pri Filozofskom fakultetu u Osijeku, osnovana je u listopadu 2007. godine. Ove godine ISHA Osijek  organizira regionalni seminar pod nazivom Yugoslavia revisited. Navedeni seminar bavit će se razdobljem Prve i Druge Jugoslavije te će studenti, podijeljeni u pet radionica, raspravljati o temama poput propagande, svakodnevnoga života, nastanka južnoslavenske ideje, ekonomiji i vanjskoj politici. U sklopu seminara organizira se i Okrugli stol pod nazivom Dealing with the Past. Moderator Okruglog stola bit će Adam Tuković, student diplomskoga studija povijesti i pedagogije na Filozofskome fakultetu u Osijeku te član ISHA-e Osijek. Izlagači na Okruglome stolu bit će asistent s Odsjeka za povijest Filozofkog fakulteta u Osijeku Luka Pejić te Davorin Ćuti, trenutno na doktorskom studiju na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Izlagači će se osvrnuti na fenomen historiografskoga revizionizma te na pokušaj izjednačavanja fašizma i komunizma pod sintagmom nedemokratskih, odnosno totalitarnih režima, što će oprimjeriti redefiniranjem javnog prostora, tj. izmjenama naziva ulica, rušenjem spomenika posvećenih NOB-u itd. Nakon kratkoga izlaganja prisutni će studenti moći iznijeti svoja mišljenja, viđenja i stavove te postavljati pitanja o navedenoj temi.

Cilj Okruglog stola

Cilj Okruglog stola jest aktualizirati i kontekstualizirati navedenu temu kroz aktivnu raspravu sudionika. Uz to, cilj je interdisciplinarnim pristupom i argumentiranom, akademskom raspravom prikazati trenutno stanje u hrvatskoj historiografiji te historiografiji država iz kojih sudionici dolaze.

Dodatne indormacije mogu se dobiti na broj telefona: