10. dani austrijske kulture u Osijeku

Austrijski kulturni forum Zagreb u suradnji s Austrijskom čitaonicom Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek i ostalim ustanovama u kulturi grada Osijeka u razdoblju od petka, 29. do petka, 06. prosinca 2019. godine organizira desete za redom Dane austrijske kulture u Osijeku.

Ovogodišnji Dani austrijske kulture u Osijeku u znaku su jubileja – Austrijski kulturni forum Zagreb / Österreichisches Kulturforum Zagreb slavi 10. godišnjicu ove kulturne manifestacije.

Tijekom manifestacije organiziran je program koji se sastoji od izložbi, filmskih projekcija, predavanja i koncerta.

Dani austrijske kulture u Osijeku, koje Austrijski kulturni forum Zagreb već desetu godinu organizira zajedno s partnerima iz Osijeka, dobar su primjer za to kako se razumijevanje, poznavanje, znanje i povjerenje iz godine u godinu može graditi i poboljšavati te naposljetku rezultirati ovako dobrom dugogodišnjom suradnjom.

1. DANI AUSTRIJSKE KULTURE U OSIJEKU (29. studenoga – 06. prosinca 2019.)
  • 29. studenoga, 19.00 sati, Hrvatsko narodno kazalište Osijek

Svečano otvorenje

Europaballett St. Pölten “Wolfgang Amadé”  Renata Zanelle

• 30. studenoga, 10.00 sati, Austrijska čitaonica Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, Europska avenija 24

Izložba – otvorenje “Austr-i-ja bogata poviješću 1848. – 1945.” – izložba studenata Odsjeka za njemački jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Osijeku.

• 30. studenoga, 18.00 sati, Gradske galerije Osijek, Galerija Waldinger, Tvrđa, Fakultetska 11

Izložba – otvorenje “Is this the real life?” – Noise performans s harmonikom, Umjetnici: Petra Fohringer i Stefan Mittelböck-Jungwirth-Fohringer

• 30 studenoga. – 04. prosinca, Kino Urania, Šetalište V. Hengla 1

Filmski program:

• 30. studenoga 2019. – 19.30 sati – Posljednja barijera /drama/

Režija: Jasmin Duraković, 2016.

• 01. prosinca 2019. – 19.00 sati – 360 /drama/

Režija: Fernando Meirelles, 2011.

• 02. prosinca 2019. – 19.00 sati – Bez naslova /dokumentarni film/

Režija: Michael Glawogger & Monika Villi, 2017.

• 03. prosinca 2019. – 21.00 sati – Slava kurvi /dokumentarni film/

Režija: Michael Glawogger, 2011.

• 04. prosinca 2019. – 19.30 sati – Put orla – Braća vjetra /drama, avantura/

Režija: Gerardo Olivares & Otmar Penker, 2015.

• 03. prosinca, 11.30 sati, Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9

Radionica “Metodika rekonstrukcije povijesno uvjetovanih jezičnih kontakata na primjeru Austro-Ugarske Monarhije” /na njemačkom jeziku/ – Predavačice: Agnes Kim i Katharina Prohazka.

• 04. prosinca, 12.30 sati, Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9

Predavanje “Perspektive na slavenskim jezicima i na njemačkom jeziku u Austriji : oblici i posljedice povijesno uvjetovane višejezičnosti” /na njemačkom jeziku/ – Predavačice: Agnes Kim i Katharina Prohaska

• 06. prosinca, 19.00 sati, Filozofski fakultet, Lorenza Jägera 9

Koncert “Večer popijevki” – Izvođačice: Mezzosopranistica Isabell Czarnecki i pijanist Tobias Neubauer / Program: R. Strauss, R. Wagner, H. Steppan