Povodom 300. obljetnice sklapanja Požarevačkoga mira (1718.-2018.), u organizaciji Austrijskoga kulturnog foruma Zagreb, Odsjeka za njemački jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Osijeku i Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u ponedjeljak, 16. travnja 2018. godine s početkom u 18.30 sati održat će se predavanje pod nazivom “How a Treaty Work Could Change the ‚World‘ – Požarevac (1718) and Its Impact”. Predavanje će na engleskome jeziku održati prof. dr. Harald Heppner s Instituta za povijest jugoistočne Europe Sveučilišta Karla Franzensa Graz u Svečanoj dvorani Filozofskoga fakulteta Osijek.

Tema je predavanja mirovni ugovor sklopljen u Požarevcu 1718. godine između Beča i Osmanskoga carstva, a čije posljedice sežu sve do današnjih dana. Kroz predavanje će se dati osnovne informacije o nastanku, sadržaju i jasno određenim ciljevima ugovora, kao i razmotriti moguće pouke koje se mogu izvući iz prošlosti.

Predavanje Harald Heppner