AUSTRIJSKA ČITAONICA
Središnja knjižnica Austrijanaca u Republici Hrvatskoj
Austrijska čitaonica otvorena je za korisnike 1995. godine u suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova Republike Austrije kao odsjek Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek sa ciljem osiguravanja dostupnosti knjigama i drugim izvorima informacija na njemačkom jeziku pripadnicima austrijske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj te potpore očuvanju, njegovanju i promicanja njihovih kulturnih i nacionalnih vrijednosti.
USLUGE
KORISNICI
ZBIRKE
Zbirke Austrijske čitaonice na njemačkom su jeziku, a najveći dio zbirki odnosi se na povijest Austro-Ugarske monarhije i Republike Austrije, austrijsku književnost, kako originalna književna djela (Bachmann, Bernhard, Doderer, Handke, Jelinek, Horvath, Kisch, Nestroy, Rilke, Roda Roda, Schnitzler, Werfel i dr.) tako i književnu kritiku te na austrijsko slikarstvo, kiparstvo, arhitekturu i film.
Austrijska čitaonica posjeduje i sabrana djela poznatih austrijskih filozofa: Wittgenstein, Popper i dr. te psihologa i psihoanalitičara kao što su Freud i Adler.
Tjedan jubileja – 25 godina Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice...
Izložba učeničkih radova “Europa to smo mi”
Virtualno autorsko čitanje Daniela Wissera
Radionica “Vježbe disanja”
Predavanje “Kako samostalno (na)učiti njemački jezik uz pomoć besplatnih aplikacija, filmova,...
Obilježavanje 140. godišnjice rođenja Vilme Vukelić
Austrijska čitaonica formirana je temeljem programa međudržavne kulturne suradnje Republike Austrije i Republike Hrvatske te financijskom potporom Ministarstva vanjskih poslova Republike Austrije. Inicijativa za osnivanje javila se 1988. godine. Do 1991. godine, Knjižnica je uredila dio svog prostora za Čitaonicu, a Republika Austrija osigurala inicijalnu knjižničnu zbirku knjiga. Tijekom Domovinskog rata, u granatiranju Knjižnice, novouređeni je prostor teško oštećen. Republika je Austrija putem svog Ministarstva vanjskih poslova 1992. god. Knjižnici donirala sredstva za obnovu Austrijske čitaonice i drugih prostora Knjižnice. Projekt obnove rukovodio je Rektorat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. U razdoblju od 1992. do 1994. godine, na temelju idejnog projekta ing. arh. M. Pavlinića, ” OPUS ” Osijek, a pod nadzorom Građevinskog fakulteta u Osijeku, sanirane su ratne štete, uređen i opremljen prostor Austrijske čitaonice, uređen dio spremišnih prostorija u podrumu Knjižnice, obnovljena sjeverna fasada i otklonjen dio drugih šteta nastalih u ratu.
U sklopu obnove, Republika Austrija poklonila je Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek nova ukrasna stakla na glavnom stepeništu Knjižnice koja su zamijenila uništena secesijska stakla. Nova je stakla dizajnirala i izradila austrijska umjetnica Charlotte Kohn Ley.
Radovi na uređenju Čitaonice završeni su 1995. god., a Čitaonicu je svečano otvorio tadašnji austrijski ministar vanjskih poslova dr. Alois Mock 1996. godine.
Od 1996. godine Austrijska je čitaonica sjedište Hrvatsko-austrijskog društva Osijek.
“Kakanien revisited” je platforma za interdisciplinarna istraživanja na području srednje, istočne, centralne i jugoistočne Europe, namijenjena prije svega znanstvenicima. Cilj projekta kojeg podržavaju austrijsko Ministarstvo znanosti i istraživanja i Sveučilište u Beču je omogućavanje objavljivanja publikacija, rada na mreži, komunikacije i pregled programa održanih i budućih znanstvenih skupova.