Đelo od Gisko predstavlja, vol. 10/18

"Ususret Interliberu"

267

Najomiljeniji sajam za sve generacije Interliber vraća se od 13. do 18. studenog na radost svih knjigoljubaca. Paviljone Interlibera više od 300 izlagača popunit će knjigama najrazličitijih žanrova, a sajam će nadopunjavati uvijek zanimljivi i raznovrsni sadržaji za sve uzraste, od predstavljanja novih knjiga, druženja i razgovora s književnicima, susreta nakladnika, knjižara i knjižničara, do književnih čitaonica i radionica, okruglih stolova, kvizova, dodjela književnih nagrada, aukcije starih i rijetkih knjiga… Do noviteta s Interlibera uživajte u naslovima koji su upravo pristigli u Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek.

“Sedam sestara”

Predstavljanje započinjemo s naslovom kojeg ujedno možete osvojiti u nagradnoj igri. “Sedam sestara” Lucinde Riley zanosna je epska bajka o ljubavi i gubitku, prva u jedinstvenom, čarobnom serijalu od sedam knjiga zasnovanih na legendama sazviježđa Sedam sestara. Maja D”Apliese i njezinih pet sestara okupljaju se u domu iz djetinjstva Atlantidi, veličanstvenom izoliranom dvorcu na obali Ženevskog jezera, nakon što prime vijest o smrti voljenoga oca koji ih je sve posvojio kao dojenčad. Svaka među njima dobit će primamljiv trag na putu prema pravom podrijetlu, a Maju njezin odvodi na suprotnu stranu svijeta u dotrajalu vilu u Riju de Janeiru. Osamdeset godina prije, za zlatnog doba Rija i 1920-ih, otac Izabele Bonifacio polaže silne nade u to da će mu se kći udati u aristokratsku obitelj. Istovremeno, arhitekt Heitor da Silva Costa izrađuje plan za golemi kip koji će nositi ime Krist Iskupitelj te se sprema na skorašnji put u Pariz kako bi pronašao kipara koji će uspješno ostvariti njegovu viziju. Izabela – strastvena i željna vidjeti svijeta – nagovara oca da joj prije udaje dopusti poći s arhitektom…

“Nit koja nas veže”

Još malo, i netko će izgubiti život, a možda i više od toga. Amanda leži u ambulanti mjestašca okruženog zasijanim poljima i pokušava ne ispustiti nit, nit koja nas veže uz prošlost i budućnost, uz život i one koje volimo. Sada, uz nju je samo dječak po imenu David, njezine djevojčice nema, njegovih roditelja također, ali on joj ne dopušta da odustane: koliko god strašna bila, ova se priča mora ispričati. “Nit koja nas veže” nije obična knjiga. Ona je halucinatorni triler grozničava tempa, jezovita meditacija o otrovima, strahovima i ljubavima s kojima živimo. Ona je priča o duhovima miljama daleko od fantastike i priča o majčinstvu kakvu dosada niste čitali. Ona je apokalipsa krojena po mjeri čovjeka. Roman je argentinsku spisateljicu Samantu Schweblin pretvorio u jedan od najzanimljivijih novih glasova svjetske književnosti natopljena je prijetnjom, stravom i genijalnošću.

“Nikad kraja kornjačama”

Šesnaestogodišnja Aza nije imala ni najmanju namjeru baviti se misterijem odbjeglog milijunaša Russella Picketta, iako se još kao dijete družila s njegovim sinom i premda je za bogatim bjeguncem raspisana primamljiva nagrada od 100.000 dolara. Aza nema vremena baviti se sličnim stvarima, epicentar njezinog svijeta su napadaji panike s kojima se svakodevno bori i opsesivne misli koje ju poput spirale vuku na dno. No, njezina najbolja i neustrašiva prijateljica Daisy izgara od želje upustiti se u istragu i uzeti taj novac. A kad Daisy nešto želi… Autor John Green očito ima neku super sposobnost da uđe u glavu tinejdžera i točno uspije pretočiti na papir njihove misli, strahove i osjećaje. S razlogom je on najprodavaniji autor knjiga za mlade nakon što je s Greškom u našim zvijezdama osvojio srca, kako mlađe, tako i starije publike. Isto se događa i s psihološkom romanom “Nikad kraja kornjačama”.

“Cvijeće”

Tema romana “Cvijeće” naše je pamćenje i pitanje kako nas ono određuje. Priča je smještena u suvremeni Portugal, a glavni lik je gospodin Uime koji je svakoga dana sve više uznemiren novinskim vijestima. Nakon što doživi moždani udar, potpuno gubi emocionalno pamćenje: sjeća se svog PIN-a na bankomatu, ali se ne sjeća prvog poljupca. Zna sve o glazbi, ali ne sjeća se da je ikada vodio ljubav. Pripovjedač knjige, cinični novinar nezadovoljan životnom rutinom, pokušava Ulmeu pomoći vratiti izgubljeno emocionalno pamćenje. Ali ta zadaća nije nimalo laka jer odgovor na pitanje tko smo ovisi o osobi koju pitamo: netko kome se ne sviđamo, za nas će reći da smo grozni, dok će onaj tko nas obožava tvrditi da smo sveci. Osim dirljive priče o ljubavi i svojevrsne “psihologije pamćenja”, roman Cvijeće Afonsa Cruza je i snažna društvena kritika suvremenih političkih sustava u kojima je gramzivost političara i ekonomskih moćnika važnija od onoga što nas čini ljudima – malih stvari koje ostaju u našem sjećanju.

“Još uvijek Alice”

Protagonistica romana “Još uvijek Alice” je Alice Howland, cijenjena profesorica kognitivne psihologije na Sveučilištu Harvard, a posebna joj je specijalizacija lingvistika. U sretnom je braku s jednako tako uspješnim suprugom Johnom s kojim ima troje odrasle djece. Tek što navrši 50 godina, Alice se počne događati da zaboravi riječ usred predavanja, onda zaboravi kako da se vrati kući iz svoga susjedstva i zabrine se. Nakon dijagnoze rane Alzheimerove bolesti i spoznaje da ju je vjerojatno naslijedila od oca te da i njezina djeca mogu naslijediti bolest od nje, počinje drugi život Alice Howland, ali i svih oko nje. Alice u tom životu prestaje biti iznimno sposobna i poštovana profesorica koja s lakoćom drži brojna pozvana predavanja na svjetskim sveučilištima, prestaje biti osoba čiji se život zrcali kroz profesionalnu kompetenciju i vrijednost i postaje osoba koja ulaže izniman napor u organizaciju svoje svakodnevice. Ulazeći duboko u Alicein um, ali i u čitav njezin svijet, autorica Lisa Genova u romanu Još uvijek Alice ocrtava odnose u kojima se i prostor i vrijeme i jezik rastaču, no ostaju dodiri, osmijesi i osjećaji.

“Blijed pogled na bregove”

Mlada Niki dolazi iz Londona provesti nekoliko dana s majkom. Nikad nije bila bliska s majčinom kćeri iz prvog braka, ali došla je nakon što joj je propustila pogreb. Polusestra je, naime, počinila samoubojstvo. Suočavanje ili odbijanje suočavanja sa samoubojstvom prvog djeteta tjera pak majku na niz posredno vezanih prisjećanja. Sjeća se jednog vrućeg ljeta u Nagasakiju, godinama nakon pada bombe, dok je nosila to dijete. Sjeća se poleta poslijeratne izgradnje i dubokih promjena kroz koje su japansko društvo i kultura u to vrijeme prolazili. A sjeća se i jedne žene i njene kćerkice, nekoć imućnih, sad bačenih u bijedu, s kojima je tog ljeta postala neobično bliska… Debitantski roman Kazua Ishigura istražuje načine na koje se iz sjećanja stvara osobna mitologija, ne bi li objasnila neobjašnjivo. Naoko jednostavan, a razorno nedokučiv, “Blijed pogled na bregove” djelo je majstora koji će nastaviti stremiti.

“Nestanak Josefa Mengelea”

U romanu “Nestanak Josefa Mengelea” Olivier Guez detaljno pripovijeda poslijeratno potucanje odurnog liječnika iz Auschwitza po Južnoj Americi. Odurnog, dakle, tipa, ali i krajnje bijednog. Pod Guezovim se perom on pojavljuje kao gad koji misli samo na vlastite interese. Pratimo ga od dolaska u peronističku Argentinu 1949, preko kratke epizode u Paragvaju, pa sve do Brazila, gdje umire 1979. U njegovu se pisanju osjeća da je bio na mjestima kojima je njegov antijunak prošao. Baš kao što se osjeća da je na tu temu mnogo pročitao. Ideja mu je bila raskrinkati mitove koji prate takve pop figure zla. U tome je itekako uspio. Olivier Guez doista izvrsno dočarava tog tipa koji gotovo da izaziva samilost. Velik je izazov opisati takvu vrst monstruma koji, nakon što je bio anđeo smrti u Auschwitzu, postaje najbanalniji mediokritet.

“Ja dobra, ja zla”

“Ja dobra, ja zla” prvi je roman autorice Ali Land i s njime je odmah zaposjela vrhove ljestvica najprodavanijih knjiga, a kritičari su je proglasili novim velikim imenom psihološkog trilera. Anniena majka je serijski ubojica. Annie nema izbora: majku ne može zaustaviti pa je mora prijaviti policiji. Kad dobije novu, udomiteljsku obitelj i novo ime, Milly, nada se novome početku. Sad će zacijelo moći biti onakva kakva želi. No kako se približava dan suđenja njezinoj majci, tajne iz Millyne prošlosti neće joj dati spavati. Jer majka joj je serijski ubojica. A krv nije voda… Ali Land diplomirala je psihijatrijsko sestrinstvo i deset godina radila na dječjim psihijatrijskim odjelima i u školama u Ujedinjenom Kraljevstvu i Australiji. Sada se bavi isključivo pisanjem i živi u Londonu.

“Epizoda u životu putujućeg slikara”

Najznačajniji od putujućih slikara Zapada bio je veliki Johan Moritz Rugendas, majstor fizionomije prirode, kojemu se divio i sam Humboldt. Rugendasovo drugo i posljednje putovanje u Južnu Ameriku potrajalo je šesnaest godina, od 1831. do 1847., a urodilo je tisućama ulja na platnu, akvarela i crteža, koji su uglavnom prikazivali prašume i planine tropa. No tajni cilj putovanja koje je obuhvatilo cijelu Rugendasovu mladost bila je Argentina: samo ondje, u tajanstvenoj praznini smještenoj na jednakoj udaljenosti između horizonata, na njezinim beskrajnim ravnicama – samo ondje bi, mislio je, mogao otkriti naličje svoje umjetnosti… Kudikamo više nego prilog nevjerojatnom životopisu Johana Moritza Rugendasa, “Epizoda u životu putujućeg slikara”, fascinantni roman velikog argentinskog pisca Césara Aire, meditacija je o onom lijepom i onom grotesknom u prirodi, o potrazi za nadahnućem, ali ponajviše maestralna priča o lovu na onaj osobiti trenutak u životu umjetnika, trenutak koji se plaća najvećom cijenom, ali koji će – za onoga tko ga ulovi – zauvijek promijeniti sve.

“Izgubljeni Caravaggio”

Gabriel Allon dobiva hitan poziv talijanske policije – trgovac umjetničkim djelima Julian Isherwood spotakao se o leš na mjestu zločina na jezeru Como i pritvoren je kao mogući krivac. Kako bi spasio prijatelja, Gabriel mora pronaći najvažniju nestalu sliku na svijetu. Mrtvac je posrnuli špijun s tajnom: trgovao je ukradenim umjetničkim djelima i prodavao ih tajanstvenom kolekcionaru. Među tim slikama je i najpoznatije svjetsko nestalo remek-djelo: Caravaggiovo “Rođenje Kristovo sa svetim Franjom i svetim Lovrom”… Četrnaesti nastavak serijala o špijunu Gabrielu Allonu pisac Daniel Silva upakirao je priču na savršen način da čitatelj ostane bez daha. “Izgubljeni Caravaggio” knjiga je za svaku preporuku svakom ljubitelju kvalitetnog trilera. Romani Daniela Silve prožeti su temama koje prate aktualne svjetske društvene i političke probleme. Osim što su priče zabavne i kvalitetne, mogu vas i obrazovati. Provjerite sami.

“Najdraže moje”

”Turtle Alveston je snažna i sposobna. Četrnaest joj je godina, sama luta šumama uz obalu sjeverne Kalifornije, lovi u potocima i jezerima, po stjenovitim otocima; odlazi kilometrima od kuće. Ali ta silna sloboda samo je privid: nakon smrti majke, Turtle odrasta u sumornoj kući s karizmatičnim, ali mentalno nestabilnim ocem Martinom. Njezin je društveni život sveden na školu (u kojoj odbija svačije pokušaje zbližavanja, bilo da je riječ o učenicima ili profesorima) i život s ocem. Tad Turtle upozna Jacoba, srednjoškolca koji priča viceve, živi u čistoj i novoj velikoj kući i očarano gleda Turtle. Po prvi put Turtle vidi svoj svijet iz daljine: shvaća da njezin život s Martinom nije ni zdrav, ni siguran, ni da može još dugo potrajati. Turtle počne smišljati kako da pobjegne… “Najdraže moje” dojmljiva je knjiga, kako zbog jezika, tako i zbog divljine u koju je smještena. Ispričana u jednom dahu, potiče na razmišljanje i otvara sva vrata svojem autoru, izvrsnom Gabrielu Tallentu.

“Dom”

Harlan Cobena nazivaju kraljem psihološkog trilera, a romanom “Dom” potvrđuje tu titulu. U bogataškom predgrađu New Jerseyja, tijekom bezbrižne igre u obiteljskoj kući, misteriozno su nestala dvojica dječaka. Njihova je bejbisiterica u stanju potpunog šoka pronađena vezana za stolac. Uskoro je od roditelja zatražena milijunska otkupnina, a nakon toga se dječacima gubi svaki trag… Nakon deset godina bezuspješne potrage, njihove obitelji i dalje očajnički žude i nadaju se da će dječaci ipak biti pronađeni. I napokon, klupko se počinje odmotavati: bivši sportski menadžer i sada detektiv Myron Bolitar i njegov najbolji prijatelj Win, beskompromisni tip koji ne preza ni pred čim da bi ostvario svoj cilj, vjeruju da bi tinejdžer kojeg su pronašli u blizini željezničkog kolodvora King’s Cross u Londonu mogao biti jedan od otetih dječaka. Ali gdje je bio dosad i koliko se sjeća dana otmice? I što je najvažnije: što zna o sudbini drugog otetog dječaka, svog prijatelja i Winova nećaka?

“Čuvar i vuk”

Četiri su godine prošle od pada Bastille i više od godinu dana nakon smrti kralja Gustava III. Zavjerenički šapat i paranoja Švedsku su pretvorili u bačvu baruta. Za eksploziju je dovoljna iskra, a ta bi iskra lako mogla biti tijelo koje je iz kužnog jezera Fatburena izvukao pripadnik stockholmske gradske straže, obogaljeni bivši vojnik Mickel Cardell. Tko je mladi muškarac bez nogu i ruku, očiju, zuba i jezika? Tko ga je i zašto podvrgnuo tako okrutnoj smrti? Istraga koju uz Mickelovu pomoć vodi briljantni pravnik Cecil Winge nije samo potjera za ubojicom, nego i utrka sa smrću, koja je na mladom istražitelju već ostavila svoj neizbrisivi trag. Od krčmi i straćara u sirotinjskim četvrtima pa sve do palača stockholmskog visokog društva, u gradu i čovjeku postoje mjesta koja skrivaju najmračnije tajne i gotovo nezamislivo zlo, a Niklas Natt och Dag u “Čuvaru i vuku” odvest će nas na svako od njih i ostaviti bez daha.