Predavanje “Nomen est omen ili priča o imenima glagoljičnih slova”

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2018., u organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek i Odsjeka za hrvatski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Osijeku, u utorak, 23. listopada 2018. godine s početkom u 18.00 sati, održat će se predavanje s elementima performansa pod nazivom Nomen est omen ili priča o imenima glagoljičnih slova. Predavanje će održati prof. dr. sc. Milica Lukić u prostoru Studijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

U predavanju će se govoriti o značenju (leksičkih) imena glagoljičnih slova i jedinstvenim porukama preko njih utkanim u taj azbučni niz nastao u 9. stoljeću za prvi knjževni jezik svih Slavena – staroslavenski. Riječ je o svevremenskim, filozofsko-simboličkim porukama jer ni nakon 1200 godina od svoga postanka nisu izgubile na aktualnosti. Poruke su to koje poučavaju da je “dobro živjeti na Zemlji” pa ih zato i vrijeme u kojemu živimo treba upoznati.

Posudbeni odjel za odrasle GISKO