Predstavljanje knjige Maroja Mihovilovića “Kolači moje omame Vilme : slatki okusi Austro-Ugarske”

U organizaciji nakladničke kuće “Profil”, Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek i Hotela Waldinger, u petak, 30. studenoga 2018. godine s početkom u 18.00 sati, u svečanoj dvorani Hotela Waldinger, održat će se predstavljanje knjige autora Maroja Mihovilovića Kolači moje omame Vilme : slatki okusi Austro-Ugarske. Okupljene će pozdraviti predstavnik GISKO-a i Hotela Waldinger, a o knjizi će govoriti autor, novinar i izdavački urednik, Maroje Mihovilović i prof. dr. sc. Vlado Obad.

Ova knjiga predstavlja slatke okuse jednoga već zaboravljenog vremena, koji su ostali slučajno sačuvani u pohabanoj kuharskoj bilježnici gospođe Vilme Vukelić (1880 – 1956). Ona je Osječanima dobro znana i draga kao književna kroničarka grada na Dravi. Svoje sugrađane zadivila je zrelim prosudbama stalnih političkih mijena i neumornim zalaganjem za socijalna, nacionalna i ženska prava. Njezin najmlađi unuk ovom knjigom predstavlja je i kao vrsnu domaćicu i kuharicu. Recepti iz njezine bilježnice oživljeni su u vrhunskoj hrvatskoj slastičarnici zagrebačkoga Hotela Esplanade. Oni pozivaju na oživljavanje stare osječke tradicije u spravljanju kolača, prepoznatljivo srednjoeuropskoga slastičarskog stila.

Knjiga s kolačima “omame Vukelić” nije samo slasni segment naše gastronomske baštine, nego daleko više od toga – svjedočanstvo o građanskoj kulturi s kraja 19. i na početku 20. stoljeća, kada je kuhinja još bila središtem obiteljskih rituala. Napisana je usporedno na hrvatskome i engleskom jeziku pa Turističkoj zajednici Grada i Županije može idealno poslužiti za novo brendiranje slavonske metropole.

Osječke domaćice neka pak nadahne na bogatiju i ljepšu  ponudu za blagdanski stol. Knjiga je raskošno ilustrirana pa je dobrodošla i kao idealan dar ispod božićnoga drvca.