Povodom 19. studenoga koji se godinama obilježava kao Međunarodni dan muškaraca, a ovogodišnjom temom “Nula samoubojstava muškaraca”, preporučujemo nekoliko naslova s temom depresije, anksioznosti, emocionalnog razvoja i samoubojstva među muškarcima. Međunarodni dan muškaraca se slavi s ciljem promicanja fizičkog i mentalnog zdravlja muškaraca i dječaka, poboljšavanja rodnih odnosa i spolne ravnopravnosti. Uz sam dan, cijeli studeni obilježava se Movember, međunarodni pokret s ciljem osvješćivanja o problemima koji često pogađaju sve muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa te poteškoće vezane uz mentalno zdravlje i samoubojstvo.

Odrastanje Kaina : kako zaštititi emocionalni život dječaka
U knjizi Odrastanje Kaina, autori Dan Kindlon i Michael Thompson, razvojni psiholozi s bogatim iskustvom rada s dječacima i adolescentima, daju čitateljima uvid u mentalno stanje dječaka s kraja 20. stoljeća. Nastojeći pronaći odgovor na pitanje što je dječacima potrebno, a da to ne dobivaju?, dolaze do saznanja o ogromnoj zapuštenosti educiranja i lošem emocionalnom odgoju dječaka. Prikazujući studije slučaja, intervjue i istraživanja, knjiga prikazuje brojne dječake koje se sustavno udaljuje i obeshrabruje od prihvaćanja emocija od strane roditelja i odraslih osoba iz neposredne okoline. Knjiga opisuje kako dječaci dobivaju malo ili nikako mogućnosti da izraze i razviju emocije poput suosjećanja i osjetljivosti. Autori prepoznaju društvene i emocionalne zapreke i izazove s kojima se dječaci suočavaju u školi te ističu načine na koje roditelji mogu dječacima pomoći kultivirati emocionalnu svijest i empatiju, kao i razviti bolju emocionalnu pismenost i inteligenciju.

Izgubljene veze : otkrivanje pravih uzroka depresije i neočekivanih rješenja
Knjiga Izgubljene veze autora Johanna Harija kronika je novinara koji, potaknut životnom borbom s depresijom, odluči intervjuirati brojne vodeće stručnjake s područja kliničke psihologije i psihijatrije, na temu depresije i anksioznosti. Ispitujući moguće terapije i rješenja za probleme s kojima se suočavaju osobe s depresijom, saznaje za znanstveno utemeljene metode koje otkrivaju konkretne izvore depresivnih i anksioznih poremećaja, pružajući nadu za mogućim liječenjem te terapijama koje ublažavaju depresiju i anksioznost. Knjiga detaljno opisuje fenomen otuđenosti pojedinca, koji je česta pojava kod ljudi koji boluju od depresije. Destigmatizacija i podrška zajednice moćni su alati koji daju sjajne rezultate te dokazano pomažu oboljelima.

Zašto ostati živ
Matt Haig, engleski pisac i novinar, u svojoj autobiografskoj knjizi Zašto ostati živ prikazuje čitateljima svoju borbu s depresijom i anksioznim poremećajem. Kao mladić, živeći u Španjolskoj sa svojom djevojkom Andreom, shvaća da ga polagano obuzima nekakav osjećaj beznađa i melankolije. Nepoznavajući mehanizme i simptome nastanka depresije, Matt je preplavljen teškim osjećajem bezizlaznosti i odlučuje okončati svoj život padom s litice. Stajavši na rubu i obuzet strahom, prisjeća se svoje djevojke i obitelji te odustaje od namjere da si oduzme život. Memoarski hit Matta Haiga govori o tome koju moć vrijeme ima da zacijeli rane, kao i koliko nam znače naši bližnji.

Depra
Aleksandar Stanković, poznati televizijski novinar i voditelj godinama boluje od depresije, a u knjizi Depra otkriva sve o svojoj borbi s tom bolesti. Stanković, miješanjem proze i poezije, pruža čitateljima uvid u višegodišnje mentalno stanje koje je ostavilo danak na njegov poslovni i privatni život. Bolne epizode kada je jedva mogao voditi svoju popularnu emisiju Nedjeljom u 2, zaboravljanja pitanja i imena gostiju, samo su neke od mnogih situacija kojima Stanković pokazuje kakav utjecaj depresija može imati na pojedinca.

Imao sam Crnog Psa: njegovo je ime depresija
Imao sam Crnog Psa : njegovo je ime depresija autora Matthewa Johnstonea mala je knjižica koja u svojih 40-ak stranica čitateljima na jasan i upečatljiv način prikazuje kako izgleda depresija. Napravljena u obliku slikovnice, zorno izražava koliko bolna i izolirajuća depresija može biti. Autor je iskoristio metaforu “Crnog psa”, termin koji se sve više koristi u razgovorima o depresiji. U počecima fraza zamišljena za opisivanje kraćeg bolnog perioda u nečijem životu, razvila se u složeni pojam koji može obuhvaćati cijeli spektar depresivnih poremećaja.

Tekst: Dino Maganjić, mag. informatologije