Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek i Udruga “Biovrt – u skladu s prirodom” organiziraju predavanje pod nazivom “Kako imati vlastitu hranu dostupnu cijele godine”. Predavanje će, u utorak, 19. ožujka 2024. s početkom u 18.00 sati u prostoru American Cornera Osijek, održati Silvija Kolar-Fodor. U sklopu predavanja, bit će predstavljena i knjiga pod nazivom “Vrtlarenje u skladu s prirodom”.

Na predavanju “Kako imati vlastitu hranu dostupnu cijele godine”  predavačica će otkriti kako je u vlastitu vrtu moguće uzgajati i imati hranu dostupnu tijekom cijele sezone, kako produžiti vrtlarsku sezonu određenim vrstama, što se može uzgajati i tijekom zimskih dana, što se može sijati više puta u godini te koje kulture pohraniti na najbolji način da bi bile dostupne u vrijeme i kad ne rastu na vrtu. Svaki će sudionik/ca predavanja dobiti na poklon paketić sjemena iz biovrta.

Silvija Kolar-Fodor autorica je, biovrtlarka i aktivistica. Kao velika zaljubljenica u prirodu posvećena je edukaciji o životu u skladu s prirodom. Autorica je knjige “Vrtlarenje u skladu s prirodom” i edukativnog portala www.biovrt.com. Surađivala je kao kolumnistica s brojnim časopisima i portalima. Predsjednica je udruge “Biovrt – u skladu s prirodom”, u sklopu koje diljem Republike Hrvatske provodi edukacije, osmišljava i vodi razne projekte kojima pokreće školske vrtove u Međimurju i uvodi edukacijske programe o biovrtlarenju, održivom razvoju i životu u skladu s prirodom u osnovne škole. Čuvarica je brojnih sorti starinskog sjemenja i čuva ih od izumiranja za buduće generacije. Na svom imanju stalno isprobava nove ideje i tehnike biološkog uzgoja te redovno piše i inspirira brojne pratitelje na društvenim mrežama. Biovrtlarenjem se bavi od 2006. godine.

Udruga “Biovrt – u skladu s prirodom” od 2012. inspirira i educira o životu u skladu s prirodom. Stvara zajednicu koja čuva biološku raznolikost, razumije svoju ulogu u prirodi te čuva naše nasljeđe, sjeme i znanje u svrhu uzgoja zdrave hrane, postizanja prehrambene neovisnosti i očuvanje prirode za buduće generacije.