U organizaciji Udruge Status M i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek u ponedjeljak, 4. rujna 2023. godine s početkom u 18.00 sati održat će otvorenje izložbe fotografija Festivala tata pod nazivom “Tate i djeca u Hrvatskoj”. Otvorenje će biti održano u izložbenoj auli na katu Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Organizacija Status M neprofitna je udruga iz Zagreba koja radi s mladima, a posebice dječacima i muškarcima na prevenciji nasilja i promociji rodne ravnopravnosti. Također, u fokusu imaju očeve te potiču muškarce da postanu brižni i angažirani roditelji koji su aktivno uključeni u odgoj i brigu za svoju djecu.

Osamdeset posto muškaraca tijekom svog života postat će očevi, ali gotovo svi muškarci imat će priliku biti na neki način uključeni u život djeteta. Aktivni angažman muškaraca u životima njihove djece i partnerica nosi brojne dobrobiti ženama, djeci, ali i samim muškarcima: pozitivni učinak na rast i razvoj djeteta, poboljšanje zdravlja majke, kvalitetniji partnerski odnosi, smanjenje nasilja nad ženama i djecom te razvoj dugoročne povezanosti između oca i djeteta.

Već šestu godinu organizira se Festival tata. On je jedinstvena manifestacija u Hrvatskoj posvećena brižnom očinstvu, a cilj joj je educirati i potaknuti očeve na aktivno uključivanje u odgoj djece te pokretanje rasprave o važnosti angažiranog očinstva. Festival tata započinje foto natječajem kojim se poziva očeve da pošalju fotografije sebe u svakodnevnim situacijama s djetetom kojima ilustriraju izazove i radosti obiteljskog života, brige i zajedničkog provođenja vremena. Nakon foto natječaja, svake godine organizira se izložba nagrađenih fotografija. Izložba je do sada bila postavljena u galerijskim prostorima u Zagrebu, Varaždinu, Dubrovniku i Makarskoj te zagrebačkom Zrinjevcu. Ove godine izložba dolazi na istok Hrvatske, odnosno u Osijek.

Dodatne informacije o izložbi mogu se dobiti na broj telefona:
• Posudbeni odjel za odrasle GISKO