U organizaciji Radne grupe za manjinske knjižnice HKD-a, Središnje knjižnice Rusina i Ukrajinaca RH i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u utorak, 6. veljače 2024., s početkom u 13.00 sati, u izložbenim aulama Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, bit će upriličeno otvorenje izložbe pod nazivom “Ukrajinska tradicijska baština”, nastale u sklopu programa Radne grupe za manjinske knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva.

Izložba “Ukrajinska tradicijska baština” presjek je nekoliko izložbi koje su organizirane u Gradskoj knjižnici Zagreb u proteklo vrijeme te predstavlja tradiciju Ukrajinaca putem prikaza glazbenih instrumenata, tradicijskih veza i narodnih igračaka, kao i ukrajinske kuhinje. Izložba je organizirana u povodu nadolazeće 30. obljetnice Središnje knjižnice Rusina i Ukrajinaca RH, a predstavlja pogled u ukrajinsku tradicijsku baštinu.

Središnja knjižnica Rusina i Ukrajinaca otvorena je u Zagrebu u prosincu 1995. godine u okviru projekta Vlade Republike Hrvatske. Zbirka sadrži sve vrste građe – knjige, časopise, novine, te AVE građu. Središnja knjižnica Rusina i Ukrajinaca Republike Hrvatske jest i kulturni centar i organizira izložbe, književne i glazbene večeri na kojima se okupljaju predstavnici rusinske i ukrajinske manjine, kao i svi ostali građani. Konačni je cilj osigurati svakom pripadniku etničke grupe mogućnost učenja i korištenja svog materinskog jezika, odnosno korištenje knjižnične građe na ukrajinskom i rusinskom jeziku svim zainteresiranim čitateljima.

Izložbu je moguće pogledati tijekom veljače 2024.