U organizaciji Hrvatskog knjižničarskog društva, Radne grupe za manjinske knjižnice i Austrijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, tijekom mjeseca svibnja u izložbenim aulama Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek može se pogledati izložba postera i knjižne građe pod nazivom “Središnje knjižnice nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj”. Izložbu, čini deset samostojećih panela koji prikazuju najrelevantnije informacije o manjinskim knjižnicama koje djeluju u našoj zemlji.

Središnje knjižnice nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj važna su središta širenja kulture, mjesta susreta i razmjene različitih jezika i kultura. U četvrt stoljeća svog postojanja, manjinske knjižnice postale su važna mjesta promoviranja, kako kultura nacionalnih manjina, tako i mjesto susretanja hrvatske kulture i kulturâ njihovih matičnih država. Uloga središnjih manjinskih knjižnica jest da kroz koordiniranu nabavu, centraliziranu obradu i raspačavanje građe osiguraju korisnicima slobodan pristup informacijama na materinskom jeziku. Jedan od primarnih ciljeva izložbe jest potaknuti vidljivost i zajedničku sliku samih knjižnica, skrećući pozornost na njihove usluge i vrijednosti – veliki potencijal koji tek treba otkriti.

Virtualnu inačicu izložbe možete pogledati putem sljedeće poveznice: SREDIŠNJE KNJIŽNICE NACIONALNIH MANJINA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Dodatne informacije o izložbi mogu se dobiti na broj telefona: