U organizaciji Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema, Filozofskog fakulteta Osijek i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u četvrtak, 27. travnja 2023. godine s početkom u 18.00 sati održat će se predstavljanje knjige pod nazivom “Knjiga i kako je čitati” autorice dr.sc. Ljiljane Sabljak. Uz knjigu, bit će predstavljena i nova izdanja Medicinske naklade. Predstavljanje će se održati prostoru Studijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Priručnik za vođeno čitanje (biblioterapiju) pod naslovom “Knjiga i kako je čitati” autorice Ljiljane Sabljak daje naslutiti da postoji posebna povezanost anatomije knjige i anatomije čovjeka. Autorica tu supovezanost propituje baveći se različitim aspektima čitanja. Svoju je knjigu podijelila u tri dijela: Čitanje kao osobit način komunikacije, Posebni programi poticanja i promicanja čitanja te Program vođenog čitanja, u kojem donosi praktične smjernice i upute uz opširan popis stručne literature. U prvom nas dijelu autorica uvodi u temu  čitanja, donoseći iscrpan pregled suvremenih teorija čitanja, kao i filozofska i književna razmatranja i meditacije o tom fenomenu. Drugi dio, počevši od poglavlja Povijesni pregled primjene književnosti u terapijske svrhe, upoznaje čitatelja s različitim oblicima terapijskog čitanja, biblioterapijom, vođenim čitanjem, ciljanim čitanjem i logobiblioterapijom, primjerice, baveći se ulogom voditelja posebnih programa poticanja čitanja. Važno je istaknuti da svoje prosudbe i zaključke autorica temelji na opsežnoj stručnoj literaturi i znanstvenim spoznajama koje je stekla radom na doktorskoj disertaciji iz područja biblioterapije, kao i bogatim radnim iskustvom u tom području.

Ljiljana Sabljak rođena je u Zagrebu, gdje je na Filozofskom fakultetu diplomirala komparativnu književnost i indologiju te završila dodiplomski studij bibliotekarstva. U Varaždinu je na Fakultetu organizacije i matematike 1991. obranila magistarski rad “Mjesto i uloga bibliotekara-informatora u procesu liječenja čitanjem”. Niz je godina bila voditeljica Gradske knjižnice i pomoćnica ravnatelja Knjižnica grada Zagreba.

Dodatne informacije mogu se dobiti na brojeve telefona: