Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek organizira predstavljanje knjige pod nazivom “Krivnje i oprosti” autorice Katarine Pahljina. Predstavljanje će se održati u četvrtak, 7. ožujka 2024. s početkom u 18.00 sati u prostoru Studijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek. Uz autoricu, o knjizi će govoriti i Jasminka Vrban, a glazbeni nastup upriličit će polaznica Glazbene škole Franje Kuhača Osijek, smjer violina, Sara Gašparović izvedbom Menuetta Dore Pejačević.

Roman Krivnje i oprosti sociološko-obiteljski je roman koji se sastoji od 20 poglavlja i epiloga. Predstavlja autobiografsku priču o neželjenoj djevojčici Mariji i nedostatku majčine ljubavi tijekom njezina odrastanja u patrijarhalnoj obitelji slavonskog sela druge polovine 20. stoljeća. Radnja ovoga romana događa se u Voćinu, Slatini i Virovitici, a kroz tri paralelne priče može se iščitati kako su ljudi nekad živjeli i kako su djeca odgajana u ruralnim sredinama. Jedna je priča o djetinjstvu djevojčice Marije, druga o teti Rezi, a prikazuje kako se nekad emigriralo u Ameriku i kako su se ljudi tamo snalazili. Treća je o izmišljenom Mati koji predstavlja ljude koji su preživjeli Križni put i događanja tih godina…

Katarina Pahljina rođena je u slavonskom selu Voćinu 1959. godine. Živi u Zaprešiću. Piše poeziju i prozu. Pjesmama i kratkim pričama zastupljena je u raznovrsnim međunarodnim zbornicima. Svoju prvu zbirku pjesama izdala je pod nazivom Sanje 2018. godine. Zbirku erotskih pjesama pod nazivom Vatrena žena 2020., a kratke priče i pjesme pod nazivom Djevojčice, … pusti nas 2021. godine. Dobitnica je plakete “Mihovil Pavlek Miškina” za pjesništvo na književnom standardu” 2023. godine. Članicom je Matice hrvatske i Hrvatskog sabora kulture.