Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2023., u organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u srijedu, 18. studenog 2023. s početkom u 12.00 sati, u izložbenim aulama Knjižnice bit će upriličeno svečano otvorenje izložbe plakata i knjižnične građe pod nazivom Viktor D. Sonnenfeld: osječka vještina prevođenja. Po otvorenju izložbe, u 12.30 sati, u prostoru Studijske čitaonice, prof.dr.sc. Josip Berdica održat će predavanje istoga naslova.

Izložba se sastoji od pet tiskanih plakata koji govore o životu i djelu Viktora D. Sonnenfelda te popratne knjižnične građe. Nazivi plakata glase: Fragmenti za biografiju, Doajen prevodilaštva filozofijske literature, Kronotaksa važnijih filozofijskih prijevoda, Svestranost u kulturnom djelovanju i Život knjižnice u knjižnici. Viktor D. Sonnenfeld živio je i djelovao u Osijeku. Prevodilačkim radom u osječkim dnevnim novinama “Hrvatski list”, a u potonjem vremenu u “Glasu Slavonije” bavio se 47 godina. Prevodio je djela njemačkih filozofa i književnika (npr. Kanta, Hegela, Nietzschea i drugih). Sveukupno je s njemačkog na hrvatski jezik preveo 940 naslova. U Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici pohranjena je njegova osobna biblioteka, legat od 3.345 knjiga.

Ovo je sedma izložba iz ciklusa Zavičajne priče. U Knjižnici je pokrenut ciklus zavičajnih izložbi kako bi se promovirala zavičajna zbirka, skrenula pažnja i potaklo zanimanje za naše sugrađane o kojima često vrlo malo znamo, a koji su svojim radom zadužili sve nas i upisali Osijek na kulturnu kartu Hrvatske.