Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2023., u organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u četvrtak, 19. studenog 2023. s početkom u 18.00 sati, u prostoru Studijske čitaonice održat će se predstavljanje zbirke poezije autorice Sandre Bogdan Rakić pod nazivom “Noćni kupači”. Promociju će moderirati Nina Savić, a stihove čitati Bojana Nemet iz Društva ljubitelja književnosti Littera.

Zbirka poezije “Noćni kupači” sastoji se od tri cjeline – Nesanica, plavičasti ožiljci, Ispod površine sna i Utopljenici te su presjek autoričinih životnih razdoblja ispunjenih introspekcijom, unutarnjim previranjima, subjektivnih opservacija okoline i “seciranja” životnih situacija.  (…) Treće poglavlje pod nazivom Utopljenici, uglavnom govori o prolaznosti života te smrti koja je neminovna za sve. Govori o samoći, čežnji za ljubavlju, dolasku starosti, o prolaznosti života i neizbježnom umiranju, ali skromnom, bez pompe, kako autorica kaže – “male osobne smrti… uredne i tihe”. Filozofski pogled na teme života i smrti, predviđanje smrti i smrt kao vrijeme za plaćanje dugova, prolaznost života i gubitak energije, potkrepljuje stihovima “sagorijeva moja snaga”, a tugu riječima “gnijezdo koje smo svili ostalo je prazno”. Umiranje oslikava ljubičastom bojom i opisuje riječima “urušavaju se svodovi neba, crvotočina neba” ili pak predviđanjem “…tako ćemo i otići, kao biljke penjačice koje osvajaju plave svodove svjetlosti” (iz predgovora Zorice Androić).

Sandra Bogdan Rakić rođena je u Osijeku i pisanjem se bavi dugi niz godina. Svoju poeziju objavljivala je na raznim književnim portalima, u književnim časopisima i u zbornicima poetskih radova s međunarodnih književnih natječaja.