U organizaciji Njemačke zajednice – zemaljske udruge Podunavskih Švaba Osijek i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, u ponedjeljak, 3. lipnja 2024., s početkom u 18.00 sati, u izložbenim aulama u prizemlju i na katu Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek bit će upriličeno otvorenje izložbe plakata pod nazivom “Švapska Turska – između Dunava, Drave i Balatona = Die Schwäbische Türkei – Zwischen Donau, Drau und Plattensee”. Izložba se sastoji od 19 izložbenih elemenata dimenzija 90 x 220 cm.

Podunavsko-švapski središnji muzej i Kulturni savjetnik za Jugoistočnu Europu realizirali su izložbu o području Švapske Turske. Područje u današnjoj južnoj Mađarskoj nalazi se u južnom dijelu dunavsko-dravske ploče i obuhvaća županije Tolna (Tolnau), Baranya (Branau) i Somogy (Schomodei). Naziv “švapska Turska” odnosi se na njemačko naseljavanje područja u 18. stoljeću, u kojem su, osim slovačkih, hrvatskih i srpskih kolonista, sudjelovali i ljudi iz Falačke, Glavne Frankonije, Hessena, Westerwalda, Fulde, Istočne Franačke i Bavarske. Naziv “Švapska Turska” odražava blisku povezanost Nijemaca s regijom, koja se u 17. stoljeću nazivala Törökország (Turska zemlja). Mađarski naziv preveden je na njemački i dopunjen pridjevom “švapski”. Izložba prikazuje kulturu i povijest regije, a posebno je posvećena povijesti Nijemaca. Osim povijesnih događaja, prikazani su i odabrani gospodarski sektori te umjetničko-povijesni razvoj sela i gradova. Na izložbi je prikazano bogato kulturno naslijeđe zemlje, ljudi i izvanredni arhitektonski ostaci.