Povodom Međunarodnog dana dječje knjige i rođendana H. C. Andersena Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek organizira izložbu hrvatskog dječjeg romana: Uđite u priču. Izložba će se moći pogledati u izložbenoj auli Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek tijekom mjeseca travnja.

Hrvatska se dječja književnost tradicionalno, kako u prošlosti, a često i danas, smatrala marginalnim područjem književnosti. To se odnosi podjednako na djela kao i autore. Razlog tomu je kasna pojava dječje književnosti, u odnosu na razvoj književnosti za odrasle, kao i činjenica da je to područje književnosti određeno svojim čitateljem – djetetom, a kroz povijesti dječje književnosti prve knjige za djecu se bilježe tek u sedamnaestom i osamnaestom stoljeću. Roman Ivane Brlić-Mažuranić Čudnovate zgode šegrta Hlapića, objavljen 1913. godine, prvi je hrvatski roman za djecu. U relativno kratkom vremenu dječji se roman brzo razvijao u tematskom i strukturalnom smislu, a na osnovama klasičnih estetskih i etičkih vrijednosti.

Javlja se svijest kako je važno djetetu pružiti dobru knjigu, primjerenu djetetovoj dobi, s maštovitim ilustracijama usklađenih boja, originalnim, i razumljivim tekstom te kvalitetnom tehničkom izvedbom. Tijekom godina mnogi su dječji romani osvajali razne književne nagrade što čitateljima bude od pomoći u izboru kvalitetnog štiva.

 

Više informacija može se dobiti:

na Odjelu za rad s djecom i mladima GISKO.