U organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek i Hrvatskog instituta za povijest iz Zagreba u petak, 15. prosinca 2023., s početkom u 15.00 sati održat će se predstavljanje znanstvenih monografija pod nazivom “Za naše junake : rad dobrotvornih društava grada Zagreba u Prvom svjetskom ratu” autorice Vijolete Herman Kaurić i “Od Pečuha i Fojnice : korespondencija fra Bone Perišića” autora Rudolfa Barišića. Predstavljanje će se održati u prostoru Studijske čitaonice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Knjiga “Za naše junake” obrađuje, u užem smislu, humanitarne aspekte Prvoga svjetskog rata u gradu Zagrebu. Međutim, monografija ima puno širi kontekst jer predstavlja prikaz socijalne povijesti, povijesti svakodnevice, povijesti medicine i utjecaja krupnih povijesnih događaja na uloge spolova u javnom životu.

Vijoleta Herman Kaurić doktorica je povijesnih znanosti. Rođena je 1973. u Pakracu. Studij jednopredmetne povijesti okončala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i stekla doktorat iz područja povijesnih znanosti. Fokus njezina istraživanja jesu teme društvene povijesti Prvoga svjetskog rata, ali i lokalna povijest grada Pakraca. Radi na Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu i potpredsjednica je Udruge 1914.-1918.

Knjiga “Od Pečuha do Fojnice” hrvatskoj znanstvenoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavlja dosad relativno nepoznatog i malo obrađivanog bosanskog franjevca, poznatog i pod nadimkom “bosanski Ciceron”. Sadrži 199 pisama nastalih u razdoblju od 1828. do 1885., upućivanih i od Perišića drugima i od drugih njemu.

Rudolf Barišić doktor je povijesnih znanosti. Rođen je 1979. u Zagrebu. Studij povijesti i latinskog jezika i književnosti okončao je na Filozofskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu, a na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu stječe titulu doktora povijesnih znanosti. Fokus njegova istraživanja povijest je franjevačkog reda u Bosni i Hercegovini i u širem smislu povijest obrazovanja i povijest Hrvata u Bosni i Hercegovini u razdoblju 18. i 19. stoljeća.