Povodom nastupajućih blagdana, Udruga “Veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije” i Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, u ponedjeljak, 12. prosinca 2022. godine s početkom u 18.00 sati, organiziraju otvorenje izložbe ratnih fotografija članica Udruge i njihovih radova – zlatoveza pod nazivom “Ratnice čuvarice kulturne baštine”. Otvorenje će biti upriličeno u izložbenoj auli u prizemlju Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.

Udruga je osnovana 2010. godine. Bavi se prikupljanjem podataka o ženama koje su branile Hrvatsku u Domovinskom ratu, zajedno sa svojim suborcima, a danas se bave izradom zlatoveza na tradicijski način po starinskim motivima. Članice Udruge sudjelovale su na mnogim izložbama: London, Beč, Split, Zagreb, Tomislavgrad, Vinkovci. Sudjelovanje na Svjetskom kongresu nematerijalne kulturne baštine u Mimari u Zagrebu, radionicama zlatoveza u Etnografskom muzeju u Zagrebu. U sklopu akcije cjeloživotnog učenja organiziraju radionice gdje nastoje naučiti zainteresirane kako izraditi tradicijski zlatovez.