Igra je osnovna ljudska aktivnost u djetinjstvu i izvrsna zabava tijekom cijeloga života. Kroz igru se razvijamo i fizički i emotivno, zabavljamo se i uživamo u društvu naših bližnjih. S obzirom da nam uskoro pristižu hladniji mjeseci u nastavku vam donosimo nekoliko knjiga za djecu u kojima možete pronaći ideju što raditi i kako se zabaviti s Vašim najdražima u zatvorenom prostoru.

U knjizi Igre od glave do pete autorice Lise Martin možete pronaći više od 70 različitih igara podijeljenih u tri brzine, Povjetarac- prva brzina, Maestral- druga brzina i Bura- treća brzina. Ove igre kretanja, opažanja i opuštanja zahtijevaju snagu, brzinu, spretnost, ravnotežu i koncentraciju. Za svaku pojedinu igru navode se način igranja, potreban pribor te broj sudionika. Igre su primjerene djeci školske dobi.

U istoj seriji možete pronaći i knjigu pod naslovom Samo moje igre autorice Catherine Pauwels koja donosi više od 70 igara koje dijete može igrati samo. Za sunčane i tople dane u knjizi možete pronaći igre na otvorenom koje uključuju koturaljke, skejtbord, frizbi i gumenu lopticu, dok su za hladnije dane u knjizi ponuđene mirne igre koje traže spretnost, koncentraciju, kreativno izražavanje i razmišljanje, zabavne igre i trikove s kartama, mađioničarske trikove i slično. Igre su primjerene djeci školske dobi.

Velika knjiga igara autora Josep M. Alluea donosi igre dosjetljivosti, igre u zatvorenom i otvorenom. Namijenjene su svim uzrastima, a imaju za cilj učiniti život zabavnijim i ugodnijim u svakoj situaciji. Sve se igre mogu prilagoditi trenutnoj situaciji; nema fiksnih pravila ni uputa koje se ne bi mogle promijeniti. Uz svaku igru postoji napomena o preporučenom uzrastu, ali nema gornje starosti igrača. Velika knjiga igara 2 nastavak je istoimene uspješnice u kojoj se nalaze nove igre za dječake i djevojčice nakon šeste godine života. Knjiga sadrži igre za jednog igrača, igre s obitelji te igre u skupini.

Katkad nam je za igru potrebna igračka. U knjizi Svijet kreativnosti i zabave autora Oriola Ripolla i Francesca Martina možete pronaći mnoge nove igračke, kao i one tradicionalne. Da biste ih mogli izraditi, potrebne su Vam samo stvari koje imate oko sebe. Svaku sitnicu i nevažni predmet Vaše ruke mogu pretvoriti u stvarnu igračku. Čep za bocu može iznenada postati robotovo oko, svjetlo kartonskog automobila ili figurica u uzbudljivoj društvenoj igri. Samo trebate promatrati stvari na kreativan način. Zapamtite, sve može biti igračka.

Knjiga Pokaži da i ti to znaš donosi više od 100 raznolikih i zabavnih projekata koje djeca mogu raditi kod kuće. U svim projektima koriste se jednostavni, bezopasni materijali i oprema koju se može naći u kući. Projekti su pojašnjeni korak po korak te sadrži inspirativne slike završnog rada. Sjajne ideje uključuju izvođenje trikova, slikanje čestitki, pripremanje hrane, vrtlarenje, izradu glazbala i pripremanje igara. Ako ste oduvijek željeli izraditi vlastiti papir za umotavanje, uzgojiti vlastite jagode ili prirediti mađioničarsku predstavu, onda je ovo knjiga za Vas.

Igrajte se i vi s nama, a sve navedene naslove i mnogo drugih potražite u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek.